Таван на цената на газа в ЕС поставя под риск осигуряването на доставки за следващата зима

1172
Таван на цената на газа в ЕС поставя под риск осигуряването на доставки за следващата зима
Снимка: Coface

Мерките, чрез които Европейския съюз иска да се справи с високите цени на природния газ, могат да затруднят осигуряването на газови доставки за следващия зимен сезон, става ясно от анализ на компанията за кредитно застраховане Coface.

Нов извънреден регламент за справяне с високите цени на газа беше създаден от лидерите на Европейския съюз. Мерките включват нови правни инструменти за съвместно закупуване на газ между държавите-членки на ЕС, разработването на допълнителен бенчмарк за газ вместо холандския газов пазар (Dutch TTF), потенциален „временен и динамичен“ таван на цената, както и намаляване на нестабилността на пазарите на енергийни деривати. Въпреки този план, експертите от Coface (Кофас) очакват трудностите с доставките да продължат до 2025-2026 г. когато капацитетът за LNG ще бъде наличен сред страни-износители като Катар, Австралия или Съединените щати.

Какви са рисковете според експертите?

ЕК предложи таван на цената на руския газ и още 4 мерки в отговор на енергийната криза

Европейската комисия представи пет мерки за справяне с енергийната криза, като в това число влиза предложение за таван на цената на рус...

Вероятно е мерките за ограничаване на цените на газа в Европа да предизвикат допълнителни преговори и не се очаква да бъдат приложени в краткосрочен план. Таванът на цените обаче може да направи европейския пазар неатрактивен за доставчиците и да отклони товари с LNG, пише в анализа.

Високите цени на енергията в Европа през последните дванадесет месеца, например, са допринесли за привличане на товари с втечнен природен газ (LNG), които иначе биха били насочени към Азиатски страни като Пакистан, Индия или Шри Ланка. Въпреки че детайлите по залагане на таван на цената на газа не са публични до момента, този механизъм може да усложни усилията на ЕС да осигури доставки за зимата на 2023-2024 година, смятат експертите на Coface.

Също така, несигурността и динамичния пазар в момента предизвикаха протести в няколко страни, сред които Франция и Германия, насочени към заплатите и необходимите за живот средства. Очаква се те да продължат, предизвиквайки социалното напрежение и отрицателното въздействие върху икономиката.

Очакваните метеорологични условия през зимата на 2023-24 г. в Северна Америка и Азия също се оказват рискови за ситуацията. Според метеоролози те ще бъдат сурови, докато на места в южното полукълбо ще преобладава суша. Следователно Съединените Щати, които тази година се превърнаха в голям доставчик на LNG за Европа, може да приоритизират местните клиенти поради по-високото търсене, сочи анализът.

Министрите на енергетиката на ЕС разделени за тавана на цената на газа

Министрите на енергетиката на ЕС дебатираха в Люксембург мерки за справяне с енергийната криза. Срещата в Люксембург се проведе след ср...

Друг риск, който крие поставянето на таван на цените, е свързан с енергоспестяването. Ако цените на газа са ограничени, съществува вероятност и домакинствата, и компаниите да имат по-малко стимули да намалят своята консумация. Поради това Международната енергийна агенция настоява за намаляване на газовото потребление с 13% след зимния сезон 2022-2023 година.

Според експертите на Coface, усилията на лидерите на ЕС да осигурят доставките на газ в Европа през предстоящите зимни сезони може да отклони финансови ресурси от допълнително ускоряване на възобновяемите енергийни източници.

Докато изгарянето на природен газ се счита за източник на енергия, който предизвиква по-малко емисии на CO2 от въглищата, той все пак е изкопаемо гориво, което замърсява. Това води до нуждата икономиките да се стремят към програма за енергиен преход, пише в анализа.

Още: Кой е най-големият печеливш от газовата криза в Европа?

13 държави настояват Брюксел да предложи ценови таван на внесения газ

Европейската комисия е подложена на все по-голям натиск да предложи тази седмица ограничение на цената на вносния природен газ. Поне 13...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

НСИ отчете най-ниска инфлация от април 2021 г.

КРС иска по-тежки регулации – без пазарна обосновка и в противоречие на политиката в ЕС

ЕБВР посочи основните рискове пред българската икономика

Държавата обяви колко търси от "Лукойл" за свръхпечалба през април

Икономисти убедени, че България ще извърви пътя си към Еврозоната

Много по-скъп ток: Енергийният министър "нещо се е изпуснал", твърди експерт

Кабинетът "Главчев" ще обсъди изпълнението на бюджета

Остра реакция на Пекин след като САЩ вдигнаха митата на китайския внос

Държавният резерв спечели дело в съда на ЕС срещу петролни компании

Александър Гагов: Конкурси като ФАРА поставят рекламния бизнес под светлините на прожекторите

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика